недеља, 19. јун 2016.

И руше и граде без дозволе – САВАМАЛА = МЕИ ТА

И руше и граде без дозволе – САВАМАЛА = МЕИ ТА

Ову инвестицију од самог почетка прате афере. Сетимо се само 55.000 здравствених картона. Прва емисија новог серијала "Инсајдер" је била посвећена управо овој великој инвестицији у Србији. Колика је заправо инвестиција? Колико улаже држава а колико инвеститор? Колико ће бити запослено радника? Да ли 1.400 или 770? Да ли држава даје субвенцију 28.000 еура по радном месту? и низ других питања су окупирала пажњу јавности у минулом периоду.

Можда је због тога остало непримећено да се фабрика гради без потребних дозвола! Највиши државни функционери на челу са премијером-мандатаром се просто утркују у хвалоспевима како је изградња фабрике МЕИ ТА вредне 60 милиона евра историјски подухват итд. Међутим, нису успели да обезбеде ни потребне "папире".  

На први поглед то изгледа чудно јер држава такорећи сама себи треба да изда неку дозволу. Али, када се зна да је ова власт у својој бахатости и осионости могла у сред изборне ноћи да поруши читав један кварт у центру главног града, ово не треба да нас чуди. Поштовање закона није манир ове власти. Напротив, манир ове власти је и рушење и изградња без дозволе. Ради се само о декларативном залагању за правну државу а у пракси, боже мој, радићемо онако како нам одговара и како нареди врховни вођа. 

Али, овде је ствар много компликованија и опаснија! У првој фази, до краја 2018. године, треба да се изгради погон ливнице и машинске обраде. Градити ливницу у насељеном месту је својеврстан злочин! Посебно због тога што није урађена студија о процени утицаја на животну средину

Студија о процени утицаја на животну средину јесте документ којим се анализира и оцењује квалитет чинилаца животне средине и њихова осетљивост на одређеном простору и међусобни утицаји постојећих и планираних активности, предвиђају непосредни и посредни штетни утицаји пројекта на чиниоце животне средине, као и мере и услови за спречавање, смањење и отклањање штетних утицаја на животну средину и здравље људи. 

Носилац пројекта (инвеститор) за који је обавезна процена утицаја и пројекта за који је утврђена потреба процене утицаја, не може приступити реализацији, односно изградњи и извођењу пројекта без сагласности надлежног органа на студију о процени утицаја.

Студија о процени утицаја на животну средину је саставни део документације која се прилаже уз захтев за издавање грађевинске дозволе. То практично значи да се не може добити грађевинска дозвола без сагласности на студију!

Министарство пољопривреде и заштите животне средине је утврдило обавезу израде студије о процени утицаја за предметни пројекат својим решењем број: 353-02-01202-2015-16 (прилог) и наложило носиоцу пројекта да поднесе захтев за давање сагласности на студију о процени утицаја на животну средину.

Захтев за приступ информацији од јавног значаја упутио сам Министарству са питањем да ли је поднет захтев за давање сагласности на студију о процени утицаја на животну средину (прилог)? Добио сам одговор веома брзо, што је похвално, да носилац пројекта "Меи Та Европа" д.о.о. из Обреновца НИЈЕ поднео захтев за давање сагласности на студију о процени утицаја на животну средину за пројекат изградње фабрике аутомобилских делова МТЕ у Мислођину на територији општине Обреновац! (прилог). Упркос томе, изградња је увелико у току?!


Нелегална градња уз присуство највећих државних функционера.   
МЕИ ТА Барич 03.06.2016. године.
На основу наведеног следи да се фабрика аутомобилских делова МТЕ гради без грађевинске дозволе или, евентуално, са грађевинском дозволом која је издата супротно закону!!!

Поставља се питање зашто није прибављена потребна сагласност када је било сасвим довољно времена. Наиме, ова обавеза је утврђена половином 2015. године, а камен темељац је положио лично премијер-мандатар тек 02.04.2016. године у јеку изборне кампање? Један од могућих одговора је страх од процедуре процене утицаја у којој грађани имају право активног учешћа.

Народна скупштина Републике Србије усвојила је Закон о потврђивању Конвенције о доступности информација, учешћу јавности у доношењу одлука и праву на правну заштиту у питањима животне средине (ратификована Архуска конвенција) 12. маја 2009. године ( „Сл. Гласник РС – Међународни уговори“, бр. 38/09). То значи да јавност има кључну улогу при доношењу одлука у области заштите животне средине. Наиме, заинтересована јавност има право увида у комплетну документацију као и достављања мишљења које надлежни орган мора размотрити и аргументовано прихватити или одбацити. Дакле, ово је моћно оружје у рукама грађана. Неспровођењем поступка процене утицаја, грађани су лишени могућности да искористе ово оружје у заштити својих основних права загарантованих Уставом, а то је право на здраву животну средину.

Зашто је ливница опасна? Познато је да су ливнице један од највећих и најопаснијих загађивача! При раду ливнице долази до емисије у ваздух многобројних штетних и опасних материја од којих су најопаснији тешки метали. Тешки метали (кадмијум, олово, никл, арсен…) су доказано отровни и канцерогени! Поред тога настају и значајне количине отпадних вода и отпада (шљака, отпадни песак, отпадни метал, муљ, метална и неметална прашина…). 

Да би стекли представу колико се постројење гради и колика је потенцијална опасност неопходно је навести неке основне технолошке параметре. Капацитет постројења које се гради је 6.000 тона одливака годишње за рад од 250 дана у три смене (430 производних радника). Постројење за топљење чине 2 индукционе лончасте пећи запремине по 4 тоне растопљеног челика са електропостројењем снаге 3 мегавата. Ливна пећ која служи за пријем растопљеног челика и ливење има корисну запремину 5 тона растопљеног челика. Температура ливења је 1.600 оЦ. Нето површина комплекса је 37.000 м2.

Треба имати у виду и чињеницу да се ради о територији општине Обреноваца где већ деценијама животну средину уредно загађује познати регионални загађивач ТЕНТ, где је деценијама радио хемијско-машински комплекс "Прва Искра", затим ПКБ… То значи да је капацитет животне средине на том простору смањен и да је велико питање да ли има простора за још једног озбиљног загађивача?! Посебно када се има у виду да се ради о емисији истих или сличних загађујућих материја.

На овом примеру, као и на примеру рушења Савамале, показало се да правна држава уопште не функционише. Најгоре од свега је то што управо држава не поштује сопствене законе! Шта онда очекивати од грађана? Правна држава је основ стабилности једне државе и зато сматрам да је неопходно хитно прекинути све нелегалне радње док још није касно. 

Позивам надлежне органе да хитно реагују, пре свих инспекцију за заштиту животне средине и грађевинску инспекцију. И једна и друга инспекција имају овлашћење да одмах обуставе радове!! Позивам их да то ураде! Наглашавам да је грађење без грађевинске дозволе кривично дело према члану 219а! Зато, позивам и тужилаштво да предузме мере из своје надлежности. На крају, позивам и медије да правовремено и тачно информишу јавност о развоју догађаја. 

Прилози:
  • Захтев за приступ информацији од јавног значаја
  • Одговор Министарства пољопривреде и заштите животне средине
  • Решење Министарства о утврђивању потребе процене утицаја на животну средину
    

Нема коментара:

Постави коментар