Smrdibube su preplavile Srbiju! Kako ih se rešiti?
Prosto. Staro dobro narodno verovanje kaže da kada nađeš bubu u kući odmah je izbaci napolje. Međutim, kada su smrdibube u pitanju postoji još jedno, oprečno, narodno verovanje koje kaže da smrdibubu nikako ne treba terati iz kuće, jer ona donosi novac. Ako je izbacite, izbacujete i pare. Šta ćemo sad?
Evo rešenija!
Nakon primene RAID-a (najbolji je onaj ljubičasti, ubija na mrtvo) sačekajte dok poslednja smrdibuba, ležeći na leđima, ne prestane da praćaka nogicama. Onda uzmite usisivač (prethodno ispraznite kesu) i prosto usisajte smrdibube koje se više ne praćakaju nogicama dok leže na leđima. Sada samo ispraznite kesu u neku kutiju i odložite je na bezbedno mesto. Ako ste mislili da je to kraj, grdno se varate.
Vlada Srbije je na hitnoj sednici, održanoj prethodne noći u kasarni u Nišu, nakon zajedničkog tuširanja ministara, imala samo dve tačke dnevnog reda 1) Uredba o metodologiji privremenog skladištenja i monitoringu odloženih smrdibuba koje se više ne praćakaju nogicama dok leže na leđima, 2) Razmatranje novonastale situacije oko rudnika Trepča i 3) Razno.
U okviru prve tačke dnevnog reda, nakon duge rasprave, usvojena je Uredba o metodologiji privremenog skladištenja i monitoringu odloženih smrdibuba koje se više ne praćakaju nogicama dok leže na leđima. Nažalost, Vlada nije stigla da raspravlja o drugoj tački jer se rasprava o prvoj odužila. Pored toga, uslovi u kasarni u Nišu, su bili jako teški. Naime, nije bilo grejanja, pa je Nebojša iz Beograda već počeo da slini, a VOlin intenzivnije nego obično da koluta očima. Žuta Patkica se sve nervoznije vrpoljila na stolici što je posebno zabrinulo premijera zbog osetljivosti javnosti na njeno zdravlje. Svi ministri su, na sebi svojstven način, negodovali sem iskusnog Ljajića kome je bilo sve potaman. Ovo je očekivano ponašanje ministara kada se ima u vidu činjenica da su mnogi od njih prvi put u životu kročili u neku kasarnu. Takođe, bližio se termin za redovan dnevni odmor premijera od 60 minuta u periodu od 4-5 časova ujutru. To je od vrhunskog nacionalnog značaja kako bi ostalih 26 sati dnevno mogao da posveti borbi za boljitak građana. Imajući u vidu sve ove činjenica, premijer je prekinuo sednicu, i sekretarijatu naložio da raspravu o rudniku Trepča stavi na dnevni red najkasnije u roku od 53 dana.
Vratimo se donetoj Uredbi. U obrazloženju piše da je u prvobitnoj verziji bilo predviđeno da se građanima striktno zabrani izbacivanje smrdibuba u cilju uklanjanja i minimiziranja svih uzroka pogoršanja finansijskog stanja građana pa makar oni imali svoje uporište u narodnom verovanju. Tačka spoticanja je bilo to što je ovog puta izričito naglašeno da se ova Uredba mora primenjivati i na ministre, za razliku od svih ostalih propisa gde se to uopšte ne pominje. U javnosti je manje poznato da je Dedinje najviše pogođeno invazijom smrdibuba. Zbog toga su se skoro svi ministri pobunili jer su već organizovali izbacivanje smrdibuba iz svoji vila na Dedinju svesni rizika narodnog verovanja. Tako se pribeglo srednjem rešenju, da se smrdibube privremeno skladište u kućama, stanovima pa i vilama. Uredba propisuje da se smrdibube koje se više ne praćakaju nogicama dok leže na leđima ne mogu skladištiti u običnim kutijama već u specijalnim sudovima koji se mogu nabaviti u novoosnovanoj Upravi za kontrolu populacije smrdibuba. Uredbom se takođe osniva preduzeće "Vule-smrad" koje će proizvoditi specijalne sudove. Uprava za kontrolu populacije smrdibuba će nabavljati specijalne sudove od preduzeća "Vule-smrad" po hitnom postupku bez primene Zakona o javnim nabavkama. Propisana je i cena specijalnih sudova od 53 evra po komadu. Naplata će se vršiti preko računa za električnu energiju. Za penzionere je predviđen poseban popust jer se pretpostavlja da oni već uveliko, a naročito posle smanjenja penzija, koriste smrdibube za ishranu, što predstavlja najelegantniji način borbe protiv ovih štetočina. Ova teza je potvrđena u najnovijoj doktorskoj disertaciji odbranjenoj na Segamegadens univerzitetu prošlog meseca. Komisija u sastavu: Slinko Pandurović, Malić Savamalić, Grobarko Tomanić i specijalni član Šapkić iz Nambije ocenila je ovaj rad najvišom ocenom. Zbog toga je Uredbom propisano da se u novoosnovanoj Upravi za kontrolu populacije smrdibuba mogu zaposliti samo kadrovi sa Segamegadens univerziteta, uz još neke sitne uslove.
Možda je najgore od svega to što Uredba propisuje i monitoring specijalnih sudova. To znači da građani moraju vršiti redovnu kontrolu specijalnih sudova i o tome dostavljati dnevne, nedeljne i godišnje izveštaje Upravi za kontrolu populacije smrdibuba na propisanim obrascima koji su sastavni deo Uredbe. Na kraju, Uredbom je propisano da se specijalni sudovi i svi izveštaji moraju čuvati najmanje 10 godina. Propisane su i prigodne novčane kazne za nepoštovanje Uredbe, a kao krajnja mera, kao pandan zatvorskoj kazni, se predviđa prisilno učlanjenje u udruženje građana Srpski Napredni Smradovi – SNS.
Нема коментара:
Постави коментар